Az utóbbi időben egyre több kérdés merül fel a fapadosoknál használható kézipoggyászokkal kapcsolatban különböző fórumokon, így ideje egy kicsit részletesebben beszélni róluk. DePassant olvtárs alaposan körüljárta a témát, köszönjük. Időközben számos változás volt a csomagok terén, az Írországi utazók és az Autóbérlés Online segített az infók rendszerezésében, köszönjük nekik is.
A szabályok
Tekintsük át a légitársaságok szabályait a kézipoggyászra vonatkozóan:
Ryanair:
Kizárólag 1 darab maximum 55 cm x 40 cm x 20 cm-es, maximum 10 kg súlyú kézipoggyász megengedett.
Továbbá 1 darab személyes tárgy még ingyenes pl. laptoptáska, női táska ennek mérete maximum 35 cm x 20 cm x 20 cm lehet.
Túlméretes poggyász feladási díja a kapunál £50 vagy €50. Nem szabad meglepődni, ha a kapunál elveszik a kézicsomagunkat és a gép csomagterében helyezik el...
Wizzair:
Frissítés 2014-ben: Kizárólag 1 darab maximum 10 kg súlyú kézipoggyász megengedett. Két méret közül választhatunk, a kicsi - ingyenes - maximum 42 cm x 32 cm x 25 cm-es, A nagy - pótdíjas- maximum 56 cm x 45 cm x 25 cm-es lehet. A kicsit csak upgradelni lehet pénzért, azaz másodikként, mint a Ryanair-nél, nem vihető!)
Túlméretes poggyász feladási díja a kapunál 12000 Ft vagy £30 vagy €35.
Easyjet:
Kizárólag 1 darab maximum 56 cm x 45 cm x 25 cm-es kézipoggyász megengedett. Súlyhatár nincs,
Túlméretes poggyász feladási díja a kapunál £40, vagy 15 800 HUF.
Az ellenőrzés
Mint minden ellenőrzés ez is elég kiszámíthatatlan. Bizonyos reptereken (szinte) minden kézipoggyászt ellenőriznek súlyra és méretre is (például Stockholm-Skavsta vagy Göteborg), de nagy általánosságban csak a poggyász méretét nézik. Erre találták ki a fém kereteket illetve a Ryanair-nél emellett a kartondobozt:
![]() |
![]() |
Belefér-e még?
A válasz: NEM. Sokan kérdezik, hogy egy vagy két irányban 2-3 cm-rel nagyobb táska "elmegy-e még". Szintén gyakori az, hogy "csak" a kerek, fogantyúk lógnak ki. A helyzet az, hogy nincsenek túlméretezve a keretek, így ha a kerék kilóg, akkor nem fog beleférni, ha pedig az egyre gyakoribb papírkerettel ellenőriznek, akkor tovább csökkennek az esélyeink, hogy fizetés nélkül megússzuk, hiszen ott nincs esélyünk, hogy valahogy belepréseljük, mint a fém keretbe. Ilyenkor láthatunk olyan jeleneteket, hogy a tulajdonos megpróbálja letörni/leszerelni a kerekeket, fogantyút...
Természetesen nem biztos, hogy fennakadunk a szűrőn, és lehet hogy ellenőrzés nélkül vihetjük a túlméretes poggyászunkat a repülőre. A gyakori utazók tudnának mesélni olyanokról, akik akár 2 óriási bőrönddel mentek fel a gépre. Ez persze kirívó eset, nem javaslom, hogy bárki erre építsen; valamint gondoljunk bele abba is, hogy így minden repülés alkalmával retteghetünk a méretezéstől...
Mivel a csomagnak a mérőkeretbe kell beleférnie, haladóknak eláruljuk, hogy nem tilos a poggyász kis mértékű összenyomása, amikor a mérőkeretbe kerül. Emiatt kerülendők a kemény borítású, illetve kemény alkatrészekkel rendelkező (pl. gurulós) bőröndök. A hátizsákok anyaguknál fogva sokkal inkább ellenőrzésbiztosak, még ha nem is a legmegfelelőbb csomagolási eszköz egyes utastípusoknak.
Tehát még egyszer: NEM, a plusz pár centi nem fér bele. Azt mindenkinek a saját belátásra bízom, hogy megrizikózza-e, de azt senki ne felejtse el, hogy nem csak kifelé, de hazafelé is fennakadhat a nagyobb poggyász, így akár kétszer is ki kell fizetni a súlyos "büntit". Ráadásul akkor már sokkal jobban ki van szolgáltatva az utazó, hiszen senki nem szeretne egy idegen országban ragadni azért mert túlméretes volt a kézipoggyásza! Arról nem is beszélve, hogy ennek a feladási díjnak a fizetése repterenként és légitársaságonként változik: van ahol csak bankkártyával/hitelkártyával lehet fizetni, esetleg csak készpénzben, helyi valutában vagy pont ellenkezőleg csak euróban, fontban.
"Másik légitársaságnál jó volt!"
"Azt mondták, hogy ez kézipoggyász méret!"
A beszállítást végző személyzet minden nap hallja ezeket a frázisokat, ami még éppen igaz is lehet, de abszolút nem számít. Az aktuális légitársaság szabályait kell betartani, a további magyarázkodás teljesen felesleges.
Ugyanakkor az is fontos, hogy ha kézipoggyász méretű táskavásárlásra adjuk a fejünket, mindenképpen győződjünk meg, hogy a méret megfelel a szabályoknak. Sajnos nagyon sok olyan táskát lehet venni, amit vagy azzal reklámoznak hogy kézipoggyász méret vagy szerepel rajta a mérete, ami sokszor nem fedi a valóságot és/vagy nincsenek beleszámolva a kerekek, egyéb kiálló részek. Nyugodtan tessék vinni egy mérőszalagot a táskavadászatra, inkább egy fura nézés az eladótól, mint a sokezres feladási díj a reptéren!
Egy jótanács
Ne felejtsük el, hogy a megadott méretek a felső határ! Lehet ennél KISEBB táskával is utazni :) Egy 2-3 napos útra praktikusan csomagolva akár ennél kisebb poggyászban is el lehet férni! Egy helyesen kiválasztott táska, ami belefér a keretbe sok-sok repülés alkalmával ki fog szolgálni minket, míg egy túlméretes poggyász csak fejfájást fog okozni.